HISTORIE TRAMPSKÉ NOTY

  1995      1996      1997      1998      1999      2000      2001      2002     2003      2004     2005   2006    2007

----------------------------------------------------------------------------------

 1996

3.5 - 4.5.1996 PADOCHOV - 2. ročník

První ročník Trampské Noty v roce 1995 byl takříkajíc začínající, průkopnický, prostě úplně první.
Naše první romantické představy předvést trampskou hudbu v její přirozené podobě měly hodně příznivců a zapálených přívrženců, musíme však kriticky přiznat, že mnoho zúčastněných posluchačů bohužel neslyšelo tak, jak by si oni a nakonec i my představovali, neboť celé soutěžní vystoupení bylo bez ozvučovací aparatury.
Místo konání se z loňského velmi romantického místa v údolí potůčku Balinky za Havírnou bohužel muselo přesunout do areálu místní sokolovny, kvůli určitým problémům s majiteli tamních pozemků. Soutěž se tímto ročníkem natrvalo usadila v reálu sokolovny Padochov.
Loni celou akci zastřešovala a organizovala T.O. Zlatá Podkova 2 s pomocí dalších kamarádů, především z T.O. Kanci, v roce 1996 se organizačním kolektivem stalo nově vzniklé Sdružení pooslavských osad v čele se Zlatou podkovou II.
Stejně jako v roce 1995 vyšel informační zpravodaj vydaný redakcí časopisu Oslavské boudy jako zvláštní číslo. Materiály v něm uveřejněné se staly podkladem pro vypracování této historie a v přítomné době byl nedílnou součástí festivlu Trampská nota. Veškeré dostupné informace si mohli diváci přečíst právě v tomto zpravodaji. Bylo v něm uvedeno vše, co se týče samotného soutěžení, programu, regulí soutěže i dalších, pro posluchače nezbytných informací.

Pátek 3.5.1996

V pátek ve 20.00. hod. začal Trampský country bál v padochovské Sokolovně. K tanci a dobré zábavě hrála brněnská skupina MOMENT, dříve známá interpretací trampských písní. V průběhu večera byli všichni přítomní seznámeni s průběhem sobotních soutěží a samotné Trampské Noty.

 Sobota 4.5.1996

Sobotní ráno nevypadalo vůbec přívětivě. Mnozí již přestávali věřit, že Trampská nota původně plánovaná pod širé nebe, pod tím nebem skutečně proběhne. Dešťové mraky se předháněly v deštivosti, ale pořadatelům nemohly nahnat strach. Přípravy na večerní soutěž nerušeně pokračovaly venku i když občas nějaká ta dešťová kapka spadla.
V 11.00. hod. byly zahájeny soutěže pro děti i dospělé, hry a zápolení nejrůznějšího druhu, pochopitelně obsahu silně romantického, mající pevný trampský základ, silně okořeněné humorem i trampskou nápaditostí. Soutěže pro široký okruh účastníků připravily některé osady tvořící SPO: T.O. Kopretina, T.O. 60 Míle, T.O. Spayk, T.O. Kanci, T.O. Esperanzo a T.O. Zlatá Podkova II. U her pro děti nechyběly odměny sladkého charakteru, zatímco silní mužové se spotili při druhém ročníku soutěže o nejsilnějšího muže, pro letošní rok byly připraveny obzvláště záludné a obtížné disciplíny.
Trampská Nota propukla krátce po 19 hodině, kdy zahájili hlavní večerní program hosté - zbýšovští ROVEŘI.
Ihned po jejich úvodním příjemném vystoupení se mikrofonu chopil konferenciér, a hlavní organizátor v jedné osobě - kamarád Drobek a před zaplněným improvizovaným hledištěm zahájil 2. ročník soutěže trampských písní.
Byla stanovena tříčlenná porota, vyhlášena divácká soutěž a pak už se hrálo a zpívalo. Někteří učinkující se představili se skladbami vlastními, jiní hráli písničky převzaté.
Jako první vystoupili zbýšovští Hejkalové, kapela s datem vzniku poněkud staršího, která předvedla kvalitní muziku, tak jako vždy na svých vystoupeních.
Hejkaly vystřídal kamarád Hráč s písněmi kořeněnými romantikou, a vandráckým životem . Škoda, že druhou píseň s názvem Oslavka nemohl interpretovat v duu se svým bývalým spoluhráčem Jerrym, vyznělo by to ještě mnohem lépe a kvalitněji. Nakonec si svými vlastními texty i hudbou vybojoval třetí místo v duech a jednotlivcích.
Duo Pangejt ukázalo svým velice vyrovnaným a kvalitním výkonem s převzatou i vlastní tvorbou, že umí a také si odvezl letošní trampskou Notu v duetech a jednotlivcích.
Leonovy písně dýchaly na posluchače a hlavně posluchačky svými texty i podáním stejně jako některé trháky od předních trampských autorů a bylo to znát i v ocenění druhým místem v duech a jednotlivcích a navíc diváckým Zlatým Havranem.
Další duo s názvem Chyba se prezentovalo písněmi z vlastní tvorby ve stylu folkovém a doufáme, že Notě zůstanou věrni i v příštím ročníku.
První blok zakončila kamarádka Střapeček (letos již podruhé získala Zlatou Vránu), známá na Oslavce svými citlivými songy, škoda její velké trémy. Ostatně Trampská Nota má snahu představovat a dávat příležitost nejen kapelám kvalitním a vyhraným, ale též začínajícím a lidičkám kteří si teprve takováto vystoupení osahávají, aby se jim vše dostalo " do krve ".
Po krátké přestávce zahájily druhý blok Duo Miki - Š - Maus. Vynikající po hudební i textové stránce , snad si přijedou zahrát i další rok.
Pak následovala další zbýšovská skupina - Maranta. Pomalé písničky a flétna Honzy Čecha byly tak perfektní až nás mrazilo v zádech. Nakonec si Maranťáci odvezli druhé místo ve skupinách.
Marantu vystřídala mladá, úplně čerstvoučká skupina z Modřic - Bóins a zazářila jak supernova. Nezdolný elán a fantastické nasazení všech zapálených učinkujících probouzel v divácích všeobecné sympatie. Třetí místo bylo zcela zasloužené, stejně jako Divácká Nota od širokého publika.
Zlatým hřebíčkem vystoupení byl nástup olomouckých Brzdařů, kteří ukázali své opravdové trháky a svým vítězstvím ukončili soutěžní blok písní.
Pak již následovalo slavnostní zapálení ohně, vlajka v podání Roverů a předávání cen. U ohně potom dlouho do noci kralovali Brzdaři.

 SOUTĚŽÍCÍ A HOSTÉ

/vybráno ze zvláštního čísla časopisu Oslavské boudy s názvem TRAMPSKÁ NOTA 96/
Duo MIKI - Š - MAUS
Kdo zná trampskou osadu Trapers, tak nepotřebuje vysvětlení, protože jsme se seznámili asi před osmi lety na Chvojnici, kde to vlastně všechno začalo u jednoho ohně, tam směřuje počátek našeho muzicírování. Přes počáteční trampskou muziku se náš styl vybrušoval až do dnešní podoby, kdy hrajeme styl folk - rock.
BÓINS
Začínající amatérská skupina, která k nám zavítá z Modřic a pro kterou bude vystoupení na Trampské Notě zřejmě jedním z prvních vystoupení v jejich hudebním působení.
Počet hudebníků pět, tři kytary, kontrabas a mandolína. Dle popsaného repertoáru klasická trampárna.
HEJKALOVÉ
Počátky ,, Hejkalů " sahají do 70 - tých let. Kapelníkem a hlavním tahounem kapely byl Ruda Nečas, který bohužel již není mezi námi. Během doby, s několikanásobnými výpadky, se v kapele vystřídalo několik muzikantů . Současnou tvář zbýšovských Hejkalů tvoří tři původní a tři noví členové s jejichž příchodem začala kapela znovu pravidelně hrát.
Počet členů šest, dvě kytary, kontrabas, 5 - ti strunné banjo, mandolína.
Leoš Horák - Leon
Ke kytaře se dostal poprvé v LŠU někdy ve 3 třídě základky. Tam jej však čekalo akorát dva roky trápení. Ke kytaře se vrátil v 16 - ti letech, když začal jezdit ven na vandry. Od té doby hraje až po současnost.
K Leonovi jenom toliko, že na soutěži od něj uslyšíte jeho vlastní tvorbu, jak po textové, tak po hudební stránce.
Marie Křivánková - Střapeček
Kamarádka jezdící na Oslavku, hrající na kytaru romantické písničky, spřízněná duše všech romantiků a milovníků volnosti i trampingu.
Zůstává věrná naší soutěži a letos hraje podruhé. Na kytaru už drnká pěkně dlouho, tak se necháme překvapit, jaké písně si pro nás sympatická blondýnka připraví. Na loňském ročníku získala druhé místo Trampské Noty a dále Zlatou Vránu.
Pangejt
Pangejt vznikl po dvouletém společném muzicírování. Hraje písničky těch kapel, které je něčím zaujaly. V repertoáru se objevují Hop Trop, bluegrasová skupina COP, Quartet, trampská klasika a sem tam něco od z vlastní tvorby.
Složení dvě kytary.
T.H.S Brzdaři
Trampské Hudební Sdružení Brzdaři vzniklo v roce 1984, původně jako osadní kapela. Účastnilo se Mohelnického dostavníku, FTP Horní Jelení, Přerovská placka, Prameny Štenberk, Podolský tramp, Zpívající totem Havířov, Trampská Porta, celostátní Porta Plzeň 1995, memoriál J. Kordy Praha, Trampský mlýn Skalička aj. Všude si vyhráli slušné umístění do 4 - 5 místa. Od roku 1990 v novém obsazení , ale již nikoliv jako osadní kapela, ale T.H.S - Trampské Hudební Sdružení.
Mimo tyto akce se Brzdaři účastní potlachů, trampských bálů a různých jiných trampířských akcí. Každý 2. rok pořádají svůj oheň na ,, Starém campu " v Huňkově , letos bude 21. - 23. června
Pokud čas dovolí, aktivně trampují, 2 x do roka pořádají TRAMPSKÉ VEČERY BRZDAŘU, ovšem pro nemoc banjisty v poslední době dvakrát vynechali, chtějí však aktivně pokračovat, neboť to byly velmi zdařilé akce.
Počet členů je pět, ve složení nechybí kytary, basa, mandolína a banjo.
Na Notě zazní převážně vlastní tvorba.
Chyba
Duo bylo založeno na počátku roku 1994 pro vlastní radost i jejich blízkých. Zorganizovali dva ročníky soukromé chyba party, aby se přesvědčili, zda se jejich hudba dá poslouchat, ze stejného důvodu se i přihlásili na Trampskou Notu 96. Více než trampská hudba je jejich cílem spíše moderní folkový styl romantického zaměření.
Kytara jumbo a kytara španělka.
Maranta
Známá zbýšovská kapela, datování jejího založení spadá na listopad roku 1989. Za dobu své existence zaznamenala úspěchy na pódiích v Čechách i na Slovensku. Mimo různých soutěží hraje skupina také na potlaších a ohních kolem Oslavky, bálech a dalších trampských akcích.
Před léty krutý osud povolal jednoho z hudebníků Manitou do věčných lovišť. Maranta se ale nevzdala a hraje dál. Za svůj největší úspěch považuje radost z hraní.
HOST večera
Jako hosté zahrají zbýšovští ROVEŘI, které je zbytečné představovat. Pro ty, kteří by je náhodou neznali předesíláme, že hrají víc než 25 let a je to opravdu parádička pro ucho i duši. Prostě klasická trampská muzika.

ZRCADLO VÝSLEDKŮ

Trampská nota - soutěž duet a sólistů:

1. DUO PANGEJT - Třebíč

2. LEOŠ ,,LEON” HORÁK - Zbýšov u Brna

3. JAROSLAV ,,HRÁČ” ŘEZÁČ - Padochov

Trampská nota - soutěž skupin:

1. BRZDAŘI - Olomouc (obhájili vítězství z loňska)

2. MARANTA - Zbýšov u Brna

3. PANGEJT - Modřice

Divácká Nota:

BÓINS - Modřice

Zlatý Havran:

LEOŠ ,,LEON” HORÁK - Zbýšov u Brna

Zlatá Vrána:

MARIE ,,STŘAPEČEK” KŘIVÁNKOVÁ - Olomouc

Druhý ročník byl vlastně prvním, který jsme uspořádali již s ozvučením pro soutěžní část festivalu, což bylo svým způsobem pro nás průkopnické a diametrálně odlišné od loňského roku. Tahle cesta se ukázala jako správná, čímž jsme reagovali na loňské ohlasy a připomínky. Na zdárném průběhu akce se podílelo více osad, i když hlavní organizační zátěž spočívala právě na osadě Zlatá podkova II. Nutno také vyzdvihnout pomocnou ruku Sokola Padochov, který nám s porozuměním vyšel vstříc a umožnil tak její konání.

REGULE TRAMPSKÉ NOTY 1996

Trampská Nota
je soutěž trampských skupin, duet a sólistů, hrajících písničky ze své vlastní tvorby, či písničky převzaté od jiných autorů.
Soutěž je rozdělena do dvou základních kategorií
- SKUPINY
- DUA a SÓLISTÉ
- Každý účastník soutěže musí zahrát ve svém vystoupení určený počet písniček, který byl stanoven pořadateli na 5, může se však pohybovat směrem dolů v případě většího počtu učinkujících.
- Soutěž hodnotí porota, složená ze tří povolaných a moudrých pardů, jejíž složení se dozvíte na místě soutěže.
- Vítěz každé skupiny obdrží cenu, kterážto bude putovní a tudíž povinností vítěze je v příštím roce přijet cenu obhájit. Pokud vyhraje cenu dvakrát po sobě, stává se jeho trvalým vlastnictvím. Dále se budou vyhlašovat 2 a 3 místa v každé kategorii a další rozličné ceny.
- Na Trampské Notě se oproti loňsku hraje na elektroakustické nástroje, a to proto, že vloni řada lidiček bohužel neslyšela , což chceme letošním ročníkem napravit. Elektriky však bude pouze jenom do míry potřebné a nezbytně nutné.
- Diváci hlasováním rozhodují o tom, kdo se jim nejvíce líbil a tím získá skupina, duo či jednotlivec cenu Divácké Noty.
ZLATÁ VRÁNA - nejlepší zpěvačka diváckého hlasování - může být vybrána jako jednotlivec, nebo členka dueta nebo i skupiny..
ZLATÝ HAVRAN - nejlepší zpěvák diváckého hlasování - může být vybrán jako jednotlivec, nebo člen dueta nebo i skupiny..
sestavil Drobek - použity sborníky Trampská nota a Oslavské boudy